Site Rengi

Covid-19 & obezite

Bugün konumuz son zamanlarda herkesten duyduğum “Covid varken diyet yaparsam hasta olur muyum, bağışıklığım düşer mi?” soruları, hatta “c …

0 0

Bugün konumuz son zamanlarda herkesten duyduğum “Covid varken diyet yaparsam hasta olur muyum, bağışıklığım düşer mi?” soruları, hatta “çikolata, gofret yiyip zayıflama covid olursun dediler” söylemleri

Yapılan çalışmalar COVID-19 için sadece beslenme yetersizliğinin değil, aynı zamanda obezitenin de büyük bir risk faktörü olduğunu bildirmektedir.

Artan yağ kütlesiyle birlikte bağışıklık sistemi hücrelerinin işlevinde bozulmalar gerçekleşir. Doymuş yağ, şeker ve rafine karbonhidrat ağırlıklı beslenmenin obezite, tip 2 diyabet, yüksek kolesterol ve kalp damar hastalıklarının sıklığını arttırdığı bilinen bir gerçektir. Bu durumun vücutta virüse karşı gelişecek bağışıklık yanıtlarında yetersizliğe, iyileşme süresinin uzamasına, hastalık şiddetinde ve ölüm oranlarında artışa neden olabileceği belirtilmiştir.

Yoğun bakım ünitesinde yatan obezite hastaları, obezite olmayan hastalara kıyasla artmış protein katabolizması (yıkımı) ile ilişkili bulunmuştur. Covid-19’a yakalanan obez hastaların hızlı kilo vermesi de bu sebepledir. Üstelik obez hastalar normal ağırlıktaki hastalara göre daha fazla enerji harcamasına sahiptir, bu sebeple yetersiz beslenme zannedilenin aksine obez hastalarda daha fazla görülmektedir.

Çalışmalar kas kütlesinde artan kayıpla birlikte bağışıklık savunmasının zayıflamasını, dolayısıyla covid-19 şiddetinde artışı ilişkilendirmektedir.

Bu nedenle, şimdi her zamankinden daha fazla, sağlıklı besinlere öncelik verilmeli, covid-19’a yatkınlığı ve uzun vadeli komplikasyonları azaltmak için sağlıklı beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmelidir. Bağışıklık sistemini korumayı/ güçlendirmeyi gözeterek hazırlanmış, sağlıklı beslenmeyi esas alan diyet listeleri virüse yakalanmanıza veya daha ağır geçirmenize sebep olmayacaktır.

ETİKETLER: , , , , ,
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
20 Nisan 2020
13 Mayıs 2021
4 Ocak 2021
20 Nisan 2020
13 Mayıs 2021
25 Ocak 2021
4 Ocak 2021
30 Aralık 2020
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.