Diyetkolik Misiniz?

Her şeyi deniyorum fakat başaramıyorum diyenlerden misiniz? Gazetelerde manşet manşet yayınlanan envai çeşit haftalık detoks diyetlerini, patates …

Favorilere Ekle

No account yet? Register

Diyetkolik Misiniz?

Her şeyi deniyorum fakat başaramıyorum diyenlerden misiniz? Gazetelerde manşet manşet yayınlanan envai çeşit haftalık detoks diyetlerini, patates, yumurta, muz diyetlerini yapıyorum fakat neden kilo veremiyorum mu diyorsunuz? Peki sorun nerede? Ancak birkaç hafta yapılıp 1-2 kilo verdiren bu diyetlerin sonrasında normal yaşantınıza döndüğünüzde neden kilo alıyorsunuz?

Problemin ana kaynağı aslında sizin ‘’normal’’ beslenme sürecinde tercih ettiğiniz gıdalar ve yayınlanan onca diyete olan inancınız. Kısa süre popüler olan sonrasında şişen bir balonun aniden patlaması gibi önemini kaybeden bu diyetlerle ancak su kaybı yaşanır. Oysa ki normal dediğiniz beslenmenizi sorguladığınızda problemin en kilit noktasını çözmüş olacaksınız ve sonrası çorap söküğü gibi gelecek.

Doğru Diyet Nasıl Olmalı?

  • Öncelikle motivasyonunuzun yüksek olması şart. Kilo vermeyi kendiniz için istiyorsanız zaten motivasyon kaybı yaşamazsınız. 

  • Bu yiyecekler sağlıklı deyip o besinlerle beslendiğinizde çok az miktarda sağlıksız bir şey yediğinizde sağlıksız beslenmiş olmazsınız veya diyetteyim ‘’asla yiyemem’’ dediğiniz tüm besinlerden çok az miktarda yediğinizde diyetinizi bozmuş olmazsınız.

  •  Dengeli ve esnek bir beslenme düzeninde olduğunuz müddetçe, sürdürülebilir bir diyetiniz olmuş olur ve bir bakmışsınız kilo vermeye başlamışsınız. Peki bunu nasıl sağlarsınız? 

  • Tüm besin gruplarından yemeniz gerektiğini asla unutmayın. Karbonhidratlarda, yağlarda, proteinler kadar vücudunuz için gerekli. Burada önemli olan karbonhidratların, proteinlerin ve yağların çeşidi..

  • Kompleks dediğimiz karbonhidrat kaynaklarıyla beslenmeyi ilke edinip, sağlıklı yağlara sofranızda yer açın. Tabii bunu yaparken protein kaynaklarınızı da unutmayın. 

  • Her gün 2-3 porsiyon süt ve süt ürünleriyle beslenip, 7-8 porsiyon sebze ve meyve tüketmeye özen gösterin.

  •  Günlük aktivitenizi yapıp, 2.5-3 litre su içmeye gayret edin. 

  • Bunları yaparken ayna ile kendinize saplantı boyutlarına varan bir ilişki kurmayın. Unutmayın sosyal medyada hayatını dış görünüşüyle kazanan onlarca kişiden farklı bir vücut tipiniz var ve vücutlarınızı onlarınkiyle karşılaştırdığınız müddetçe hayal kırıklığı yaşarsınız. 

  • Kilo alırım diye düşünüp yemek yemekten kaçınmayın. Sağlıklı beslenerek hem karnınızı doyurup hem de yavaş yavaş geri almayacağınız kilo kayıpları görmeniz mümkün. 

Favorilere Ekle

No account yet? Register

image_pdfimage_print
ETİKETLER: , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.