Haydi Güneşlenerek D Vitamini Sentezleyelim!

D vitamini son zamanlarda öyle popüler ki!! Yapılan araştırmalar sonucu eksikliğinde yalnızca kemik- eklem hastalıklarıyla değil kanser, obezite …

Favorilere Ekle

No account yet? Register

Haydi Güneşlenerek D Vitamini Sentezleyelim!

D vitamini son zamanlarda öyle popüler ki!! Yapılan araştırmalar sonucu eksikliğinde yalnızca kemik- eklem hastalıklarıyla değil kanser, obezite, diyabet ile doğrudan ilişkisi olduğu tespit edildi. Besinsel kaynakları ise oldukça az.. Yumurtanın sarısı ve balık kılçığında bulunuyor ki vücutta sentezlenmesi için güneş ışığı şart! Neredeyse her gün güneşin açtığı ülkemizde vücudumuzdaki D vitamini sentezine baktığımızda durumlar oldukça karışık..

  • Ten rengimiz, D vitamini sentezinde etkili olan öncü maddenin yaşlılıkla azalması, giyim tarzımız, vücut sistemimiz, sahip olunan hastalıklar( yağ emilim bozuklukları hastalıkları- çölyak, chron’s, kistik fibzosis gibi), kullandığımız kremler, ülkemize güneş ışınlarının geliş açısı vücudumuzda D vitamini sentezinde etkili

  • Verilere baktığımızda ülkemiz için mayıs-kasım ayları arasında doğrudan güneş ışığı altında saat 10.00-15.00 arasından koruyucu krem kullanmadan güneşlenmek, sağlıklı beslenmek D vitamini sentezlenmesi için uygun vakitlerden. Peki ya diğer zamanlar?

  • D vitamini yağda eriyen bir vitamin olduğu için vücudumuzda depolanıyor ve azı da fazlası da vücudumuza zarar veriyor. Rutin olarak D vitamini değerlerimizin doktorumuz tarafından kontrol edilmesi gerekiyor.

  • D vitamini takviyelerinin doktor kontrolünde alınması gerekiyor. Yani son zamanlarda doktorculuk oynayan kişilerin bir parça ekmeğin üzerine 1 ampul D vitamini dök ve ye demesini dikkate almamak gerek.

  • D vitamini kalsiyum ile birlikte kemik sağlığında söz sahibi! Yani sadece süt ve süt ürünleri tüketerek osteoporozdan korunamayız. D vitamini seviyemizin de normal aralıklarda olması gerek

  • Eksikliğinde kişilerde, seratonin hormonunun salgılanmasını etkilediğinden, mutsuzluk sebebi oluyor. Enerji düşüklüğüyle birlikte mutsuzluk, halsizlik sebebi olabiliyor.

  • D vitamini ve B12 seviyesi düşük olan kişilerde unutkanlık ve buna bağlı oluşan hastalıklara yakalanma riski artıyor.

  • Kilo veremeyen, aniden kilo almaya başlayan, insülin direncine sahip olan, diyabet hastalığı olan kişilerin D vitamini seviyelerinin çok düşük olduğu gözlenmiş!

  • Bağışıklık sisteminin güçlü olmasında ve kanser hücrelerinin çoğalmasını, büyümesini engellemede D vitamininin katkısı oldukça büyük!

  • Kalsiyumla birlikte çalıştığı için kalsiyumun vücutta emilmesinde ve kilo vermede söz sahibi! Neden mi? Kalsiyum yağ yakma metabolizmasında etkili ve vücutta kullanılması için D vitamini gerekli!

Favorilere Ekle

No account yet? Register

image_pdfimage_print
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.